Heraldika a historie - Josef Plch

Osobní stránky zaměřené na heraldiku a historii Jedovnicka,
holštejnského a rájeckého panství, Blanenska, Moravy...

Vyhledat článek

Druhá první zmínka o Jedovnicích aneb Není advocatus jako advokát - 1. část

Autor: Josef Plch | Vydáno: 22. srpen 2009 | Přečteno: 3351x

Omyl Jindřicha Wankela s hrdelním soudem v Jedovnicích r. 1268. Zápis v jedovnické farní pamětní knize o listině Hartmana z Ceblovic z roku 1268 a zmínka o ženském klášteru ve Křtinách. Další kronikářská zpráva o listině, záměna Bukoviny s Bukovinkou, připomínka "opakované" listiny z roku 1283. Hartmanova listina z roku 1268 v překladu Kamily Šustrové.
Hartman daruje ves Bukovinku kromě lesa klášteru v Zábrdovicích. Popis listiny a Hartmanovy pečeti s erbem beraních rohů. V opise pečeti poprvé a nadlouho ojediněle Hartmanův predikát "z Holštejna" - nejstarší doklad o existenci hradu Holštejna (postřeh Jiřího Doležela).
Pro srovnání uveden text listiny Hartmana z Holštejna z roku 1288 - darování 10 lánů ve Studýni ženskému klášteru v Oslavanech.
Text byl publikován v Informacích Obecního úřadu Jedovnice 1/2006 (únor).

Přečíst/stáhnout článek (.pdf)

Copyright © 2019 plch.info | Webdesign: Tvorba web stránek - IR-webdesign

zerokilledwatches.com https://www.ufesawatches.com https://www.ban-watches.com/ www.walletswatchesandthings.com replica watches https://www.watchesjob.com https://www.smartwatchesdeal.com replica rolex https://www.watch2ch.com/ replica rolex omegawatches2015 https://www.watch-styles2015.com/ https://www.controlexec.com/ replica watches fake rolex watchesse www.watcheswrestling.com replica watches gzwatches https://www.watchesmg.com