Heraldika a historie - Josef Plch

Osobní stránky zaměřené na heraldiku a historii Jedovnicka,
holštejnského a rájeckého panství, Blanenska, Moravy...

Vyhledat článek

Druhá první zmínka o Jedovnicích aneb Není advocatus jako advokát - 2. část (dokončení)

Autor: Josef Plch | Vydáno: 22. srpen 2009 | Přečteno: 1841x

Poznámky k listině Harmana z Ceblovic z roku 1268. První nezpochybnitelná písemná zmínka o Jedovnicích i o Bukovince. Moravská elita ve svědečné řadě. Rytíř Mucker, jedovnický rychtář Konrád (Chunradus advocatus de Iedawiz). Jiří Kejř - porovnání termínů iudex a advocatus (rychtář, fojt, šoltýs).
Rozšířená donace Hartmana z Holštejna klášteru v Zábrdovicích z roku 1283 - k Bukovince přidán i les a (nově postavený?!) kostel. Legendární ženský klášter ve Křtinách, zpráva o něm od Martina Alexandra Vigsia z roku 1663. Pokus o vysvětlení legendy. Důvod záměny Bukovinky a Bukoviny. Srovnání názvů vsí z roku 1268. Původní název Jedovnic - (ty) Jedovice.
V poznámkách text Marka Šenkyříka z roku 1991 - úvahy nad legendou o ženském klášteře ve Křtinách a velmi pravděpodobné vysvětlení jejího vzniku mylným čtením listiny z roku 1268.
Text byl publikován v Informacích Obecního úřadu Jedovnice 2/2006 (duben).

Přečíst/stáhnout článek (.pdf)

Copyright © 2019 plch.info | Webdesign: Tvorba web stránek - IR-webdesign

zerokilledwatches.com https://www.ufesawatches.com https://www.ban-watches.com/ www.walletswatchesandthings.com replica watches https://www.watchesjob.com https://www.smartwatchesdeal.com replica rolex https://www.watch2ch.com/ replica rolex omegawatches2015 https://www.watch-styles2015.com/ https://www.controlexec.com/ replica watches fake rolex watchesse www.watcheswrestling.com replica watches gzwatches https://www.watchesmg.com