Heraldika a historie - Josef Plch

Osobní stránky zaměřené na heraldiku a historii Jedovnicka,
holštejnského a rájeckého panství, Blanenska, Moravy...

Vyhledat článek

Sokolský pomník Jana Žižky z Trocnova z roku 1924

Autor: Josef Plch | Vydáno: 10. leden 2015 | Přečteno: 2054x

Rok 1924 - pětisté výročí smrti Jana Žižky z Trocnova a Kalicha. Rozhodnutí o vybudování Žižkova pomníku v Jedovnicích, podrobný popis průběhu jednání, vlastní stavba pomníku a jeho vzhled. Devastace pomníku v době Protektorátu i v letech poválečných až po jeho definitivní zánik.

K výročí 500 let od smrti Jana Žižky z Trocnova zbudovali jedovničtí sokolové pomník tomuto slavnému husitskému vojevůdci. Poměrně podrobné zápisy z jednání výboru Sokola jednak přinášejí informace o průběhu jednání, jednak zprostředkovávají atmosféru své doby.

Pomník byl bohužel znehodnocen po nacistické okupaci, další postupná devastace již byla spíše dílem činorodosti místní mládeže.

Vlastní článek, publikovaný v Jedovnickém zpravodaji 9-10/2014, si zde můžete přečíst v rozšířené podobě.

 

 Jedovnice - pomník Jana Žižky

Přečíst/stáhnout článek (.pdf)

Copyright © 2019 plch.info | Webdesign: Tvorba web stránek - IR-webdesign

zerokilledwatches.com https://www.ufesawatches.com https://www.ban-watches.com/ www.walletswatchesandthings.com replica watches https://www.watchesjob.com https://www.smartwatchesdeal.com replica rolex https://www.watch2ch.com/ replica rolex omegawatches2015 https://www.watch-styles2015.com/ https://www.controlexec.com/ replica watches fake rolex watchesse www.watcheswrestling.com replica watches gzwatches https://www.watchesmg.com