Kategorie: Obecní symboly, Heraldika

Znak a vlajka obce Bukovina na Blanensku - zdůvodnění návrhu

Návrh znaku a vlajky obce Bukovina na Blanensku. Stručná historie vsi. Popis nejstarší obecní pečetě. Váhání mezi tradičně užívaným symbolem radlice a krojidla (části tzv. záhonového pluhu) a jednorožcem - symbolem zakladatelů vsi, premonstrátů ze zábrdovické kanonie. Jednorožec jako starobylý křesťanský symbol. Nalezení vhodného kompromisu. Stručná historie předchozích pokusů o návrh obecního znaku. Mariánská symbolika ve znaku obce.

Jednorožec vyrůstájící ze tří růží coby symbol zábrdovických premonstrátů by si zasloužil krátký samostatný příspěvek, který na tyto stránky plánuji do budoucna vložit.

Pro přečtení celého článku klikněte na nadpis.

     Asi v prosinci 2012 proběhl první kontakt mezi mnou a zastupiteli obce, od února 2013 jsme pak při osobních konzultacích doladili podobu znaku a vlajky. Ty byly v dubnu 2013 představeny na veřejné prezentaci občanům, kteří je přijali až překvapivě příznivě. Zastupitelstvo následně schválilo podání žádosti o udělení obecních symbolů, ty jim byly schváleny 14.6.2013, ke slavnostnímu předání ve sněmovně však vinou politické krize nedošlo.

Veškerá jednání se zastupiteli Bukoviny probíhala ve velmi přátelském duchu, za což jim děkuji.

Konečnou podobu znaku a vlajky ovlivnili svými nápady a doporučeními i další lidé, jejich jména jsou zmíněna v textu článku. Ten si můžete přečíst ZDE.

print Formát pro tisk