Heraldika a historie - Josef Plch

Osobní stránky zaměřené na heraldiku a historii Jedovnicka,
holštejnského a rájeckého panství, Blanenska, Moravy...

Vyhledat článek

Panský dvůr v Jedovnicích, hlas lidu

Autor: Josef Plch | Vydáno: 02. April 2022 | Přečteno: 450x

"Mě nezajímají názory architektů, ale občanů."

Tato věta zazněla z úst jednoho z těch, kdo prosazují kompletní demolici dvora a následnou novou výstavbu, a to na prezentaci záměru "bořit a stavět" v srpnu 2021. Tato věta sloužila ke "shození" názoru jedovnického občana, který měl tu smůlu, že je i architektem. A výrok je pozoruhodný i sám o sobě - mínění architektů ohledně staveb je nezajímavé?

Nicméně - několik názorů občanů, co nejsou architekty, si tedy můžete přečíst v textu níže.

Na úvod je důležité konstavovat, že na onom setkání zaznívaly ohledně dochovaných staveb bývalého panského dvora (lihovaru) i názory typu: "Je to staré, je to hnusné, už to mělo být dávno zbořeno, nemá to žádnou cenu, není to žádná památka, kdo se na to má dívat, pryč s nimi...," a podobné.

Nicméně, existují i názory opačné:

Vyjádření Mgr. Jitky Vávrové

Vyjádření manželů Audyových

Vyjádření paní Ivy Kocmanové

 

Vyjádření Ing. arch. Martina Vávry a Mgr. Dominiky Žákové je zveřejněno v předchozím článku. A můj názor snad jasně plyne třeba z těchto textů

A k tomu ještě text, který spolupodepsalo několik desítek jedovnických občanů. Nicméně - nejde (a nemělo by jít) o soutěž, kdo nasbírá více podpisů nebo kdo bude hlasitější.

Vyjádření skupiny občanů

 

Na závěr z poněkud jiného soudku: Náhodou jsem na ČT Art shlédl pořad o architektuře. Týká se sice jiných staveb, než jsou panské dvory, ale to, co tam zaznívá, má někdy i zcela obecnou platnost, některé zásadní myšlenky z pořadu je možné vztáhnout i na jedovnický panský dvůr.

I tam se řeší téma "Bourat nebo najít nové využití"...

Architektura předrevolučních dekád

Copyright © 2019 plch.info | Webdesign: Tvorba web stránek - IR-webdesign