Heraldika a historie - Josef Plch

Osobní stránky zaměřené na heraldiku a historii Jedovnicka,
holštejnského a rájeckého panství, Blanenska, Moravy...

Vyhledat článek

Socha sv. Jana Nepomuckého v Jedovnicích před restaurováním

Autor: Josef Plch | Vydáno: 18. September 2010 | Přečteno: 3499x

Historické okénko Jedovnického videožurnálu z listopadu 2008. Nejstarší jedovnická kulturní památka - barokní socha sv. Jana Nepomuckého na Havlíčkově náměstí. Stručně o Janu Nepomuckém a chronogramech. Pokus o rozlousknutí špatně čitelného chronogramu na podstavci jedovnické sochy - datování vzniku do roku 1717. Představení restauátorského záměru. Problémy s uvolněním podstavce a pokus o jeho řešení. Nález láhve s nečitelným vzkazem z roku 1935.

Restaurování prováděla MgA. Radka Levínská, proběhlo v letech 2008-2009. V obou letech se podařilo získat dotaci Ministerstva kultury ČR z dotačního titulu "Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností" (v našem případě prostřednictvím Blanska). Dotace činila 2x 50.000 Kč.

Restaurované socha byla slavnostně odhalena v neděli 16. května 2010, tedy právě v den, na který připadá světcův svátek.

V průběhu restaurování byl na podstavci nalezen letopočet 1717, takže bylo potvrzeno správné čtení chronogramu a tím i do té doby neznámé datování vzniku sochy.

Restaurovaná socha vyhrála v hlasovací soutěži Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje roku 2009 v kategorii "umělecká díla".

Video stáhnout a přehrát (download).

Video přímo přehrát (stream).

Copyright © 2019 plch.info | Webdesign: Tvorba web stránek - IR-webdesign